Nálunk nem a Duna áradása a kihívás, hanem az eső. A vizet valahova el kell vezetni, csak úgy folyni nem hagyhatjuk. Ha már úgyis elvezetjük, akkor érdemes összegyűjteni. Na, de mibe?

Azért a víz az úr – nem csak a mostani áradások miatt mondom ezt, hanem valahogy nekem már akkor ez jutott eszembe, amikor a házfelújításunkkal kapcsolatban először hallottam a drénezés, illetve drenázs kifejezéseket. Mert ugye arról van szó, hogy az esővizet el kell vezetni, különben - ha nem is dől össze a ház -, de baj lesz.

A tető elég nagy, van honnan ömleni a víznek

Adott a mi kis parasztházunk, aminek van úgy 150 négyzetméternyi teteje. Erre ugye ráesik az eső, a vizet összegyűjti az ereszcsatorna, levezeti a földre – és itt egy laikus számára véget is ér a történet.

Természetesen ez nem így van, hisz a földbe levezetett vízzel is kezdeni kell valamit, mert ellenkező esetben alámossa a házat, illetve vizesedni fognak a falak. Régebben erre nem fordítottak különösebb figyelmet, de a régi falakra nézve elfogadom, hogy kellett volna…

Mit kell tehát tenni? Itt most a szakembert idézem:

(1)   Körbeássuk a házat.

(2)   Ki kell találni, merre lejtetjük a dréncsövet.

(3)   Betonfolyókát kell készíteni alul, lejtéssel.

(4)   A dréncsövet és a geotextílilával a cső köré bugyolált kúlékavics szivárgótestet el kell készíteni.

(5)   A fal mellé dombor-nyomott Dörken lemezt kell tenni, lehetőleg geotextília kasírozással.

(6)   A fal mentén a falszínig kavicstöltést kell készíteni.

(7)   A gyökereket mindenhol teljesen el kell távolítani.

(8)   Az ereszcsatorna lefolyócsöveket a felszín alatt PVC csőbe kell kötni, a vizet elvezetni, tartályba gyűjteni, vagy elszikkasztani.


Régen azért ázott a fal rendesen

Na, már ez sem egyszerű, de ehhez még jön egy részünkről felmerült igény: az esővizet ne szikkasszuk el, hanem gyűjtsük össze, és használjuk majd idővel locsolásra. Az összegyűjtéshez kell egy nagy tartály, mégpedig nem műanyag, hanem fém (állítólag a műanyag nem jó, mert nem bírja el a terhelést).


Az ereszcsatornákat már kicseréltük

A tartály beszerzése azonban nem egyszerű, mert ekkora tetőhöz 3-5 köbméteres tartály kell. Az új nagyon drága, ezért használtat keresünk. Az interneten viszonylag könnyen találni ilyet, de azok jellemzően olajos tartályok voltak, ami ugye megint csak nem jó, mert abból sosem lesz olyan víz, amit szívesen kilocsolna a kertbe az ember. Olyan tartályt, amiben víz volt, szinte lehetetlen találni – a mezőgazdaságban használt tartály már jó lehet, de azt is ki kell tisztítani. Ja, és persze először meg kellene találni.

Ha valaki tud eladó tartályról, ne tartsa magában! :)